در مقاله قبلی درباره اهمیت نوآوری و خلاقیت در طراحی قالب سایت صحبت کردیم ، امروز کمی بیشتر با دنیای حیرت انگیز طراحی قالب سایت صحبت خواهیم کرد.
در بحث طراحی قالب وب سایت گفته می شود 8 ثانیه فرصت دارید تا بیننده را جذب نمایید وگرنه بیننده سایت را بسته و به سراغ سایتی دیگر می رود.
تنظیم رتگ بندی ، کار روی گرافیک سایت ، قرار دادن اطلاعات اصلی سایت (اطلاعاتی که مشخص کننده نوع فعالیت سایت است) در بهترین بخش های صفحه اصلی سایت یکی از نکات مهمی است که باید روی آن تمرکز نمود.

در روزگاری که همه سایت ها (بالاخص سایت های ایرانی) از بخش های تکراری هدر-منوی سمت راست - محتوا و فوتر با یک طرح مستطیلی سنتی تشکیل شده است ، آهسته آهسته نوآوری و خلاقیت داره کمرنگ و کمرنگ تر میشه و کمتر شرکتی ایده نویی در عرصه وب پیاده سازی می کنه ...

امروزه خلاقیت در طراحی قالب و ایجاد سایت های تک (سایتی که نیست در جهان باشد و نمونه ایرانی و خارجی نداشته باشه ) به یک آرزو برای مشتریان تبدیل شده ...

* بدون شک طراحی خلاق و آینده نگر مهم ترین نکته در طراحی سایت می باشد، طراح باید چارچوب های سنتی را دور ریخته و سعی نمایند به رویاها و تخیل خود جامه عمل بپوشانند. بعنوان نمونه ، وب سایت WhatsJob.ir با طرح سال 2035 خود یکی از نمونه های شاخص در این زمینه می باشد که با مشاهده سایت فوق می توانید به اهمیت طراحی خلاقانه آشنا شوید.

* امروزه استفاده از فضاسازی سه بعدی در وب سایت ها نیز بسیار کمرنگ شده است که این مورد در وب سایت های ایرانی تقریبا دیده نمی شود!
بعنوان نمونه ، وب سایت AhanAra.Com یک نمونه خوب از بکارگیری فضا سازی در طراحی وب سایت می باشد که توسط یکی از دوستان بنده طراحی شده است.

مقالات آموزشی دانشجویی برنامه نویسی و الکترونیک و شبکه

* با زیاد شدن استفاده از تبلت و گوشی و گرایش روز افزون کاربران به استفاده از این ابزار برای وبگردی ، شرکت های طراحی وب سایت کم کم به اهمت طراحی واکنش گرا (Responsive) در جذب کاربران پی برده اند و سعی می کنند سایت های خود را با این تکنولوژی طراحی نمایند. در این نوع طراحی روی خصوصیت لمسی توجه ویژه ای شده است ، بطوری که حتی اسلاید شو ها نیز در این نوع طراحی ها کاملا از خصوصیت لمسی پشتیبانی می نمایند، از جمله نمونه سایت های طراحی شده با این تکنولوژی می توان به سایت شرکت صدار اشاره نمود. (این سایت بزودی به آدرس SadraSystem.Com منتقل خواهد شد)

* امروزه طراحی دیزاین مترو (metro design) نیز بسیار باب شده است که نمونه ای از آن سایت  WmFa.ir می باشد که خودم طراحیش کرده ام :)
البته طراحی مترو انواع و اقسام دارد که مثال بالا نوع ساده آن می باشد که با توجه به سادگی استفاده از آن ، این طراح در ایران بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. (سایر مدل های آن تقریبا همانند منوی ویندوز ، ویندوز 8 می باشند که یکم از نظر بنده گیج کننده و غیر کاربردی هستند بطوری که برای اولین بار که وارد سایت می شوید باید دقایقی را صرف کشف نحوه کار با سایت و حرکت بین منوهای سایت نمایید که یکم روح آدم رو آزرده می کنه و بجورایی کارکردن با سایت برای یک کاربر تازه کار سخته که این امر می تونه باعث فرار کاربران از سایت بشه )

* طراحی جذاب و چشم نواز نیز یکی از تکنینک های جذب کاربر است که در ایران به این مورد بیشتر توجه می شود که البته این مورد نیازمند طراحی گرافیکی سنگین می باشد که طراح باید توجه داشته باشد که گرافیک سایت را به صورتی انجام دهد تا حجم گرافیک سایت به حداقل برسد تا سایت از سرعت لود بالایی برخوردار باشد، در این زمینه می توان به سایت Bime2543.ir اشاره نمود (طراحی شده توسط یکی از دوستانم)

* استفاده از تکنیک ajax نیز در جذب کاربران بسیار تاثیر گذار است که از جمله سایت های ایرانی موفق در این زمینه می توان به سایت های معروف دیجی کالا (DigiKala.com) و جی اس ام (gsm.ir) اشاره نمود. توضیح اینکه ajax تکنولوژی ای است که در آن با کلیک روی دکمه های مختلف درون سایت شاهد رفرش شدن صفحه نیستیم و اطلاعات مورد نظر بدون رفرش شدن صفحه در صفحه نمایان می گردد که اصطلاحا شاهد رفرش جزئی (بخشی از صفحه) صفحه خواهیم بود. البته استفاده از گرید رنگی خاکستری و سفید نیز بسیار به زیبایی سایت ها کمک می کند که این مورد در سایت دیجی کالا کاملا مشهود است.

موفق باشید.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 5 مرداد 1393    | توسط: ح.م    | طبقه بندی: یادداشت های یک برنامه نویس خوش ذوق،     | نظرات()